RK73H1JTTD8R20F
Mfr.Part #:
RK73H1JTTD8R20F
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thick Film 8.2 Ω 1 % 100 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.55 mm
Length1.6 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Number of Pins2
Resistance8.2 Ω
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height500 µm
PackagingReel
Voltage Rating50 V
Depth800 µm
RoHSCompliant
REACH SVHCUnknown
Output Current1.4 A